Розвінчуємо гендерні міфи

МІФ 5. Чоловік повинен заробляти більше, ніж жінка

Безлічі жінок при обговоренні заробітної плати доводилось чути: “Як для жінки – твій дохід цілком нормальний, навіть високий”. Причому чути й від інших жінок, а не лише від чоловіків.

Доводилось чути це на свою адресу й авторці цієї статті. І ставити у відповідь питання: що значить “як для жінки” й де тут логіка? Хіба я працюю гірше від чоловіків апріорі? Або для мене дешевші комунальні послуги чи проїзд у транспорті? Чи мої діти менше їдять, ніж діти якогось умовного чоловіка? Чи мене утримує або зобов’язана утримувати якась людина іншої статі – мій чоловік, брат, син? Логічна відповідь завжди була відсутня. Тобто, “логіка” завжди зводилась до наступного: для жінок заробляти менше від чоловіків є нормальним, бо “так прийнято”.

Звучить як для 2023 року ніби дуже старомодно й навіть смішно… Але – це могло б здаватись смішним і несерйозним у наш час, якби не вкорінилось так глибоко в суспільну свідомість і не працювало на шкоду суспільству.

Це б’є по жінці – бо дуже часто стать стає для неї зарплатною стелею у тій чи іншій професії, і дослідження показують, що в багатьох сферах і досі чоловіки отримують більш високу заробітню плату, ніж жінки, виконуючи абсолютно таку саму роботу. І це виховує в жінці комплекс меншовартості по відношенню до чоловіка, і це засвоюється новим поколінням і починає й ним сприйматись як норма.

Одночасно це б’є й по чоловікові – адже, відповідно до суспільного стереотипу, він “повинен”, він “зобов’язаний”. При цьому заробляти більше, ніж жінка – хоч дружина, хоч мама, хоч сестра, хоч донька, хоч подруга чи сусідка – у нього виходить не завжди. Тим більше що чоловік може щиро прагнути працювати в тій сфері, де в принципі нижчі заробітки – бо самореалізується саме в такій роботі. І зрештою в чоловіка так само з’являється комплекс. А в оточуючих – бажання його принижувати. Або ж чоловік змушений усе життя робити те, від чого не отримує задоволення – тільки заради високого заробітку й заради того, щоб догодити суспільству.

Але чи насправді суспільству краще від такого підходу? М’яко кажучи, дуже сумнівно… Під тиском стереотипу “чоловік повинен заробляти більше, ніж жінка” у людей будь-якої статі падає мотивація, падає продуктивність праці й елементарне задоволення своїм життям. І суспільству в цілому, громадам це лише шкодить.

Щоб нарешті позбутись тиску цього стереотипу, варто усвідомити: розмір оплати праці має залежати від компетентності, професіоналізму людини, якості виконаної роботи – поза тим, якої статі людина. У той же час усі мають право на вибір, у тому числі на вибір працювати в улюбленій сфері, попри нижчі заробітки. Так само без прив’язки до своєї статі.

***

Цей матеріал створено Громадською організацією Східноукраїнський центр підтримки жінок “Майстерня щастя” за підтримки Уряду Канади у рамках проєкту “Жінки України: залучені, спроможні, незламні”, що впроваджується організацією “Пакт”. Інформація, яка представлена у ньому, не обов’язково відображає погляди Уряду Канади і організації “Пакт”.

0

Автор публікації

Офлайн 4 роки

Anastasiia Zhyvaga

0
Коментарі: 0Публікації: 26Реєстрація: 15-11-2021

You may also like...

Залишити відповідь

Авторизація
*
*
Реєстрація
*
*
*
Генерація паролю