Ненависть…сублімація…творчість…мистецтво
У перші дні війни навіть не виникало питання про творчість, мистецтво, культуру. Хіба в контексті збереження пам’яток під час загрози їх руйнування. Але навіть при вартості артефакту у сотні мільйонів у пріоритеті було, є і буде найцінніше – ЛЮДСЬКЕ ЖИТТЯ.
У важкий період війни людська психіка здатна застосовувати багато захисних організмів. Сублімація однин з них. Зігмунд Фрейд трактував сублімацію як механізм перетворення сексуальної енергії на джерело досягнення соціально вагомих звершень. Послідовники теорії психоаналізу розширили значення терміну і почали використовувати його для опису того, як негативна енергія перетворюється на джерело творчості.
Людина, як акумулятор, накопичує в собі усі негативні емоції і трансформує їх у дію. Для митця цей механізм очевидний: емоція-акумулювання-поштовх-творчість-артефакт. Пересічний українець може проявити себе у волонтерстві, сумлінному виконанні своєї роботи чи пошуку творчої складової у будь-чому.
П’ятий місяць увага всього світу прикована до України. Не лише через новинний контент, а й через призму мистецтва про нас дізнаються інші. І як не прикро, але багато видатних українських імен відкрились світові саме через війну.
Must done сьогодні: перетворити ненависть до ворога в імпульс для творчості чи будь-якої корисної діяльності. Це наблизить до перемоги і водночас врятує нас від переповнення негативом.
Проєкт реалізується ГО «Ґендерний креативний простір» спільно з ГО «Фундацією прав людини» та фінансується Інститутом зовнішніх культурних зв’язків (IFA) коштами Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина.
Ольга Галан, амбасадорка Проєкту
