Про це в етері Українського Радіо Кропивницького розповіла директорка міського інклюзивно-ресурсного центру №1 Олена Дорошенко.
За її словами, цього року школа тривала десять днів липня. У програмі були відпочинок та корекційні заняття — з розвитку мовлення й комунікації, гімнастика, логопедичний масаж.
“Програма літньої школи насичена заняттями та ігровими моментами й побудована так, як мають батьки у своєму житті вибудувати систему для своєї дитини, щоб отримати бажаний результат. Тобто це своєрідний інтенсив”.
Такий проєкт в Кропивницькому започаткували десять років тому, щоб можна було оздоровити дітей з інвалідністю.
“Тоді в країні тільки активізувалися інклюзивні процеси. Хоч держава й гарантувала літнє оздоровлення дітей з інвалідністю, але, як показувала практика, наших дітей в табори не брали. А якщо батьки проявляли таку силу волі, то через два-три дні їм цю дитину повертали. І мама була ще додатково шокована, тому що знову переконувалася, що її соціум викидає. І це питання порушили на рівні міської ради й виділили експериментально гроші на цей проєкт. Його формат до цього часу незмінний”, — розповіла Олена Дорошенко.
За її словами, щороку Кропивницька міська рада оплачує оздоровлення, перебування, харчування, проживання групи дітей з інвалідністю. Цього року за 20 дітей заплатила понад 200 тисяч гривень. Перебування інших десяти дітей (усього було 30) оплатила громадська організація зі штату Мічиган (США). Педагоги (сурдопедагог, два логопеди, чотири психологи й реабілітолог) й батьки їздили за свої гроші. Для педагогів це волонтерська робота. В інклюзивному центрі нині 150 дітей. До цієї школи запросили дітей, які мають прогрес у своїх заняттях упродовж року й готові далі розвиватися.
“Це діти, які вже доклали багато зусиль, але ще мають хвостики — ту потребу допрацювати і сформувати повністю те, що було мозаїчно. Тобто є окремо логопед, логоритміка, психолог, а тут у нас комплекс”, — пояснила керівниця центру.
Кропивничанка Юлія — мама дитини з інвалідністю. Її син Матвій має розлад аутичного спектра. Вона п’ятий рік поспіль відвідує цей табір. За її словами, спочатку було важко, але далі почала щороку помічати результат.
“Коли ми повернулися з табору, він сказав перші слова дітям, коли пішов на прогулянку до пісочниці. До того не розмовляв і навіть не відзивався на своє ім’я. Міг годинами сидіти й крутити кубика в руках”.
Матвій навчається у школі в інклюзивному класі, розповіла мама.
“У нас чудовий клас, чудова класна керівниця. І, напевне, завдяки їй його діти не ображають і розуміють ситуацію. У нього непогані успіхи. Він має чудову пам’ять, читає, пише. Раніше його не цікавило спілкування. Він усамітнювався. Зараз навіть на фізкультурі йде в гру й спілкується з іншими дітьми”.
За словами Юлії, навички, які здобули в літній школі, застосовує вдома. На думку кропивничанки, завдяки цьому стався прогрес у розвитку її дитини.
“Ти бачиш там, як працює фахівець з дитиною й робиш це вдома. І я вже приїжджаю додому і роблю все те, що ми робили в таборі з Матвієм. І кожного року це якась нова програма”.
Олена Дорошенко сказала, що поки не знає, чи продовжить міська рада цей проєкт на наступні роки.
https://suspilne.media/kropyvnytskiy/1075905-reabilitacia-v-karpatah-kropivnicki-diti-z-invalidnistu-vidpocivali-v-inkluzivnij-skoli/


