Чи бувають "неправильні" емоції?

Іноді можна почути фрази на кшталт: «Не злись», «Не плач», «Це несерйозно, перестань переживати». Такі висловлювання формують уявлення, що деякі емоції неправильні і можуть викликати відчуття, що з тобою щось не так і ти не повинен відчувати того, що відчуваєш. У результаті ми можемо почати соромитися своїх емоцій, витісняти чи ховати їх навіть від самих себе.

Насправді такі твердження зовсім не визначають реальний стан речей. Кожен з нас може відчувати цілий спектр емоцій та безліч їх відтінків. І кожна з емоцій є важливою та призначена для того, щоб сигналізувати (повідомляти) нам про щось. Гнів може вказувати на порушення кордонів, страх на небезпеку, а смуток на потребу в підтримці тощо. Кожна емоція – це як внутрішній маячок, який допомагає нам орієнтуватися цьому складному світі.

Всі наші емоції не випадкові, вони є частиною нашого біологічного й еволюційного спадку. Саме вони допомагали нашим чисельним предкам виживати і без них ми, можливо, вимерли б як вид (адже людина без тривоги наврядчи могла очікувати й бути готовою до появи тигра з кущів). Відчувати весь спектр емоцій –  це не слабкість і не ознака «неправильності», а доказ того, що ми живі та чутливі істоти.

Труднощі можуть виникати не через саму емоцію, а через те, що ми робимо з нею: пригнічуємо, ігноруємо її або, навпаки, неконтрольовано виражаємо… Саме тому важливо вчитися помічати, розуміти й приймати свої емоції замість того, щоб боротися з ними.

Розпізнавання та прийняття своїх почуттів – перший крок до психічного здоров’я та розвитку емоційного інтелекту.

0

Автор публікації

Офлайн 7 місяців

sofiasol

1
Коментарі: 0Публікації: 7Реєстрація: 10-03-2025

You may also like...

Залишити відповідь

Авторизація
*
*
Реєстрація
*
*
*
Генерація паролю